اخبار

اخبار (13)

دوشنبه, 05 مهر 1395 ساعت 12:28

حضور مجمع شهرداران آسیایی در ITUF 2016

نوشته شده توسط

در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران ؛

 

حضور مجمع شهرداران آسیایی در  ITUF 2016

 

مجمع شهرداران آسیایی در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری ایران که از ۶ تا ۹ آبان ماه در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود حضور می باید.

در راستای توسعه و تقویت روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان ، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط  با مجوز رسمی سازمان توسعه تجارت ایران، دومین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در مسقط را برگزار می کند . این نمایشگاه تخصصی به مدت پنج روز از 6 لغایت 10 بهمن ماه 1394 مقارن با 26 لغایت 30 ژانویه 2016 برگزار خواهد شد.

 دومین نمایشگاه اختصاصی کشورمان در عمان بدنبال استقبال کم نظیر بازرگانان و فعالان تجاری عمانی از نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران در مرکز نمایشگاههای بین المللی مسقط در سال گذشته، برگزار می شود .

 سفارت جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت ایران برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد مهم تجاری برنامه های مختلفی را در دستور کار خود دارند و انتظار می رود که تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد.

لازم بذکر است کشور عمان ، علاوه بر پتانسیل های بالا خود برای ارتقاء روابط تجاری با ایران ، بجهت موقعیت جغرافیایی و سایر عوامل تاثیرگذار ،  بهترین مسیر برای تجارت با شرق آفریقا و یمن می باشد و لذا این نمایشگاه فرصتی مناسب برای معرفی توانمندی های بازرگانانی است که با  کشورهای شرق افریقا و یمن مراوده تجاری دارند .

 علاقمندان برای شرکت در نمایشگاه مذکور می توانند با شرکت آوین افزار  با آدرس الکترونیکی   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و تلفن 22020248 ، بعنوان مجری معرفی شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران تماس گرفته و ثبت نام نمایند.

بخش دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران –مسقط

نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عمان از ششم تا دهم بهمن ماه سال‌جاری در مسقط برگزار می‌شود به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عمان، از ششم تا دهم بهمن ماه سال‌جاری در مسقط برگزار می‌شود. این نمایشگاه قرار است فرصت‌های لازم را برای ارائه خدمات سرمایه‌گذاری، امور بازرگانی و تولیدی، کالاهای مصرفی، خدمات بانکداری و بیمه، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و صنایع دستی و توانمندی‌های صادراتی کشور فراهم کند.

این نمایشگاه با هدف فعالیت‌ مشترک شرکت‌های ایرانی برای به دست آوردن سهمی از بازار کالا و خدمات عمان در پایتخت این کشور عربی برگزار می‌شود، این در حالی است که دیماه سال گذشته شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از دولت، نمایشگاه اختصاصی در مسقط پایتخت عمان برگزار کرده بود.

انواع گروه‌های کالایی در حوزه مواد غذایی و ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته، کفپوش، موکت، فرش و تابلو فرش، صنایع دستی، ماشین‌آلات و تجهیزات بسته‌بندی و فراوری، تجهیزات پزشکی و دارویی و خدمات مرتبط و خدمات فنی‌و‌مهندسی در نمایشگاه یاد شده حضور داشتند.

پنج شنبه, 26 آذر 1394 ساعت 12:41

آمادگی بخش خصوصی برای ارتقای سطح همکاری با عمان

نوشته شده توسط

تهران - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت نقش مثبت بخش خصوصی در تعاملات اقتصادی بین ایران و عمان را مورد تاکید قرار داد
به گزارش ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا روز چهارشنبه اعلام کرد: محمدرضا نعمت زاده در حاشیه اجلاس وزرای کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت در کنیا در دیدار با مسعود الصنادی وزیر بازرگانی و صنعت عمان این مطلب را بیان کرد.

وی با اشاره به عزم ایران برای داشتن روابط دوستانه با همه کشورهای همسایه، مواضع کشورمان در منطقه را به نفع استقرار ثبات و آرامش برای تمام کشورها ارزیابی کرد.
نعمت زاده با توجه به فعالیت های ایران در بازارهای سی.آی.اس، به امکان همکاری با عمان در استفاده از چنین فرصت هایی اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی

ایران دارای تجربه ارزشمند در انجام پروژه های مختلف عمرانی است و فعالیت این بخش در پروژه های مختلف ساختمانی، بهداشتی و درمانی و نیز فعالیت های عمرانی دولت عمان مثبت ارزیابی می شود.
نعمت زاده بر زمینه سازی چنین فعالیت هایی توسط طرف ایرانی تاکید کرد.
مسعود الصنادی وزیر بازرگانی و صنعت عمان نیز برای آسان سازی تجارت با ایران از جمله شتاب بخشی و ترخیص کالاهای وارداتی، ایجاد امکان مسافرت دریایی بین دو کشور با بهره گیری از اتوبوس دریایی و ایجاد تجهیزات لازم برای تسهیل و استفاده از ناوگان حمل ریلی و دریایی توسط طرفین را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به سفر عمانی ها به ایران برای استفاده از خدمات درمانی، تسهیل چنین مراوداتی را مورد توجه قرار داد. الصنادی به دعوت عمان از سرمایه گذاران کشورهای دیگر از جمله بخش خصوصی ایران برای سرمایه گذاری در این کشور و مشارکت در پروژه های مختلف از جمله پروژه های ساختمانی، بهداشتی و درمانی و نیز عمرانی دولت عمان اشاره و اظهار امیدواری کرد: با حضور بخش خصوصی ایران در این پروژه ها زمینه های همکاری های مشترک گسترش یابد.

http://www.irna.ir/fa/News/81881192/

جمعه, 10 بهمن 773 ساعت 04:05

پاویون ایران در اکسپو میلان 2015

نوشته شده توسط

تا پایان نمایشگاه اکسپو میلان 2015 حدود 6/3 نفر از پاویون ایران بازدید می‌کنند ذخیره‌سازی آب با استفاده از قنات برای بسیاری از خارجی‌ها جذاب شد . به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری مهر اکسپو، یک نمایشگاه کاملا فرهنگی و برای برقراری ارتباط نزدیک بین مردم کشورهای مختلف است

که البته این نمایشگاه، مثل نمایشگاه‌های دیگر بحث تخصصی، تکنولوژی صنعتی یا بازرگانی ندارد و تمامی کشورها در آن تلاش دارند که با نشان دادن فرهنگ و دارایی های فرهنگی کشور خود به بازدیدکنندگان سایر کشورهای دنیا؛ موقعیت ها و پتانسیل‌های فرهنگی و حتی جاذبه های توریستی خود را به دنیا نشان دهند.

. ایران هم از این قاعده مستثنی نبوده و با توجه به اینکه شعار، زمینه و تم اکسپوی میلان، تغذیه و انرژی برای حیات بوده است. تمام تلاش برنامه‌ریزان پاویون ایران هم این است که با اهتمام به این تم و نشان دادن تغذیه ایرانی، مهمان نوازی خود را به دنیا نشان داده و با علایم و فرهنگ ایرانی، جاذبه های مختلف فرهنگی و زیست محیطی کشور را به علاقمندان و بازدیدکنندگان نشان دهد .. بعد از بازدید مردم ملیت‌های مختلف از پاویون ایران، پیغام‌ بارزی که دریافت می‌شد، تفکر و تصور مردم سایر کشورهای دنیا از ایران به عنوان یک کشور بی آب و علف و صحرایی بود که با نشان دادن گونه‌های مختلف گیاهی که در پاویون ایران تعبیه شده بود، این تصور در هم می شکست و ایران به عنوان کشوری با گونه‌های گیاهی متنوع و بسیار سرسبز و آباد در ذهن‌ها نقش می‌بست . بازدیدکنندگانی که از ایران اطلاعی نداشتند، از سرسبزی پاویون ایران به وجد می آمدند و به این باور می رسیدند که ایران کشور خشکی نیست و هر چهار فصل را در اختیار دارد که این امر، امکان تنوع تولید محصولات کشاورزی را فراهم می آورد .. علیرغم اینکه بسیاری از کشورهای دنیا، برای بازدید از پاویون‌های خود، صف‌های طولانی را برای مرم در نظر می گرفتند، اما ایران به دلیل مهمان نوازی خود، تلاش کرده بود که در کمترین زمان ممکن و بدون صف، بازدیدکنندگان را به خود جذب کند در حالی که طی روزهای گذشته البته به دلیل ازدحام جمعیت و شمار بالای بازدیدکنندگان از پاویون ایران و البته راحتی مردم در بازدید، صف هایی هم تشکیل شد. فیلم‌هایی نیز در پاویون ایران به نمایش گذاشته می شد که هر یک از آنها، تفکری برای شناساندن گوشه‌هایی از دارایی ها و پتانسیل‌های ایران را نشان می داد که البته بیشترین تمرکز این فیلم‌ها بر روی انرژی بود که یکی از شعارهای اصلی اکسپو به شمار می رفت .. قنات‌ها از جمله المان‌هایی در پاویون ایران بودند که با نمایش فیلم مرتبط با خود، مخاطبان زیادی جذب می کردند، ضمن اینکه پخش این فیلم‌ها، مورد استقبال گسترده واقع می شد و مردم از طریق آن متوجه می‌شدند که ایران قرن‌ها پیش، از طریق یک معماری ساده در مناطق صحرایی ایران، می توانسته آب را به صورت دایم و ماندگار نگاه داشته و از هدر رفتن آن جلوگیری کند .. با توجه به شمارش و آمارگیری صورت گرفته از بازدیدکنندگان پاویون ایران، به طور میانگین ۲۴ تا ۲۵ هزار بازدیدکننده در روز داشتیم که در بیشترین تعداد خود به ۵۸ هزار بازدیدکننده در یک روز هم رسیده و کمترین آن نیز ۱۲ هزار نفر بوده است اما بر این اساس پیش بینی می شود که تا پایان اکسپو، کل بازدیدکنندگانی که در شش ماه از پاویون ایران بازدید کرده اند، به سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برسند ..

دوشنبه, 26 مرداد 1394 ساعت 16:33

تحریم‌ها آذرماه لغو می‌شود

نوشته شده توسط

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مراسم روز ملی صادرات با بیان اینکه دوران تلخ سیاه‌نمایی ایران به اتمام رسیده است، گفت: حال که اجرای برجام روند قانونی خود را طی کرده است، موافقان و مخالفان برجام نیز اجازه دهند این فضا در داخل کشور شکل بگیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسع تجارت، محمدجواد ظریف امروز سه‌شنبه در مراسم روز ملی صادرات گفت: ما امروز شرایط جدیدی را در برابر کشور داریم، شرایطی که نقطه پایانی بر یک دوران تلخ سیاه‌نمایی از ایران گذاشته است، دورانی که از ایران یک تهدید امنیتی برای جهان ساخته بودند و براساس این تهدید فضایی را شکل داده بودند که ارتباط، گفت‌وگو و حمایت از ایران را دارای هزینه کرده بود. وی خاطرنشان کرد: اصطلاح بسیار شومی که همکاری با ایران مطرح کرده بودند به عنوان «هزینه حیثیتی همکاری با ایران»، برای هر ایرانی ایجاد خشم و نفرت از کسانی می‌کرد که این طرح بسیار نابجا و هراس‌انگاری و دشمن‌انگاری نظام اسلامی را به دنیا مطرح می‌کردند. امروز این تلاش رنگ باخته و برماست که از این شرایط بهترین استفاده را ببریم. رییس دستگاه دیپلماسی خطاب به موافقان و مخالفان برجام گفت: از همه دوستان چه موافق و چه مخالف برجام درخواست می‌کنم اجازه شکل‌گیری فضای این کار را در کشور بدهند زیرا همه دنیا قبول کردند که ایران با عزت، سربلندی و مقاومت توانست کار خود را پیش برد و بنده نیز امیدوارم که می‌توانیم با کشورهای مهم دنیا مذاکره کنیم و از آن به نتایج مورد نظر برسیم. ظریف با بیان اینکه وقت استفاده و بهره‌برداری از فرصت‌هاست، خطاب به کسانی که با اجرای برجام مخالفت می‌کنند، گفت: اگر برجام نمره 5، 10، 15، 50 و یا 90 دارد، اگر ما از آن استفاده نکنیم و ناامیدی را در مردم تزریق کنیم نمره آن صفر خواهد بود، لذا برماست که از این فرصت بهترین استفاده را ببریم. وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کسی دیگر بر این کشور تحریم اعمال نکند باید امروز این فضای روانی را تبدیل به واقعیتی کنیم که دیگران آنچنان اقتصادشان با ما گره بخورد تا دیگر نتوانند با شرایط خاصی بر ما تحریم اعمال کنند. وزیر امور خارجه افزود: با استفاده از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چنین کاری امکان‌پذیر است. ما در وزارت خارجه تعهد می‌کنیم هر کاری را که در این زمینه بتوانیم انجام خواهیم داد و در خدمت همه فعالان اقتصادی هستیم. ظریف با اشاره به برگزاری سمینار ویژه‌ای با حضور سفرای ایران در همه کشورها گفت: قرار است در نیمه اول آبان سمیناری با حضور همه سفرا تشکیل دهیم و با هدف تبدیل فضای روانی پسا تحریم به یک واقعیت عینی یک روز کامل را در خدمت معاون اول و تیم اقتصادی دولت خواهیم بود. وی خاطرنشان کرد: سفرای ما این آمادگی را دارند که بعد از این همایش با حضور در اتاق‌های مختلف اقتصادی و بازرگانی جلساتی با حضور فعالان این حوزه برگزار کنند. از شما تقاضا می‌کنم ما را در این زمینه راهنمایی کنید. ظریف در پایان گفت: ما در وزارت خارجه از سال اول قبول مسئولیت ملاک ارزیابی عملکرد سفرا را بر این اساس گذاشتیم که تا چه اندازه می‌توانند به صادرات، اقتصاد کشور و اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

دوشنبه, 26 مرداد 1394 ساعت 16:33

صادرکنندگان نمونه و ممتاز کشور معرفی شدند

نوشته شده توسط

57نفر از صاحبان شرکت‌ها و صادرکنندگان نمونه و ممتاز ملی در مراسم روز ملی صادرات که با حضور مسئولان عالی کشوری در سالن اجلاس سران برگزار شد، معرفی شدند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، امسال برخلاف سالیان گذشته برای نخستین بار دومدال افتخار صادرات نیز اهداء شد

که محمدرضا انصاری در گروه خدمات فنی ـ مهندسی به‌عنوان رییس هیات مدیره شرکت صادرکننده خدمات فنی و مهندسی کیسون یکی از کسانی بود که این مدال را دریافت کرد.دومین مدال نیز به مرتضی سلطانی مدیرعامل زرماکارون در گروه صنایع غذایی اهداء شد. این مدال‌ها بیانگر آن است که اهتمام این دو شرکت در توسعه صادرات غیرنفتی در طول سالیان گذشته برای دولت ایران مسجل شده است. همچنین چند شرکت که برای چند سال متوالی به عنوان صادرکننده نمونه ملی انتخاب شده بودند، امسال به‌عنوان صادرکننده ممتاز معرفی شدند. اسامی صادرکنندگان ممتاز به شرح زیر است: - یونس ژائله سعدآباد از شرکت شیرین عسل - عبدالرضا یعقوب زاده از شرکت پویندگان راه سعادت - غلامعلی سلیمانی از شرکت فرآورده‌های لبنی کاله - مهدی شریفی نیک نفس از شرکت بازرگانی پتروشیمی - جواد ظهیری از شرکت رز پلیمر همچنین 45 شرکت‌ امسال به عنوان صادرکننده نمونه ملی انتخاب شدند، به این شرح هستند: - مجید راهب از شرکت ایران گلاب مرغوب - علی سالک‌نجات از شرکت نجاتی (آناتا) - حسین باقری از شرکت صا ایران - بهمن صالحی جاوید از شرکت صانیر - محمد ابوطالبی از شرکت دنا رهساز - مهران لطفی از شرکت فراب - محمدعلی اشرف واقفی از شرکت ایران دوستان - عبدالکریم بنی‌طرفی از شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران(پنها) - مهدی جمالی از شرکت سایپا - بهرام سبحانی از شرکت فولاد مبارکه - علی سالاری از شرکت زعفران اسفندان - سعید آقاسلطانی از شرکت ممتاز سهند - زین العابدین آبادیان از شرکت مازی نور - محمدرضا طبیبی از شرکت شکوه بناب - محمد حبیبی تنها از شرکت مزرعه دستچین - حسین عادلیان سدهی از شرکت یاتا اکسپرس - علی رومی صنایع شیر ایران - پیام شاه‌علی از شرکت شیمیایی بهداد - پرویز بیوک از شرکت شونیز - عبدالرضا مظفری از شرکت پاکنام - هادی رحمانی از شرکت آسایش کاشانی - مصطفی حسینی پناهنده از شرکت ایران یاسا تایر و رابر - علی رشیدی فر از شرکت بلور کاوه - هاله حامدی فر از شرکت سیناژن - یارعلی رضائیان جویباری از شرکت لوله و پروفیل جویبار - سیدمظفر عبدالله از شرکت روژین تاک - مهدی علیخان زاده از شرکت رنگ و رزین الوند - علی گلمحمدی از شرکت خمیر مایه رضوی - محمد صدر هاشمی نژاد از شرکت استراتوس - احمد طاهری از شرکت نوین بافان پرنگ - عادل بشیری جلال از شرکت سفال تاج - علی خسروی از شرکت بازرگانی خسروی - علیرضا کاظمیان از شرکت قائم تجارت امین - جلال فتحی بی‌طرف از شرکت آرتا نقش تاک - سعید آقاصادقیان از شرکت تک ماکارون - قاسم شاکری از شرکت گیاهان معطر پرند - علی مردان علایی از شرکت شوفاژ کار - مصطفی حدادی بناب از شرکت خشکبار مجتبی بناب - رسول بیوک از شرکت آیدین - مجتبی آزادمنش از شرکت میعاد سپهر ادمان - صمد صفائی کجابادی از شرکت آیسان خزر - مهدی خسروپرور طهرانی از شرکت ایفا سرام - هرمز عالیداعی از شرکت سیم و کابل اهر - محمود عزیزیان از شرکت شیشه شناور اردکان - رضا مقیمی اصل از شرکت تولیدی مهر اصل - وحیدرضا حیدری از شرکت رادین پارسا ایرانیان - حمدالله محمدنژاد از شرکت گروه صنعتی سدید - احد عظیم‌زاده از شرکت خانه فرش عظیم - فرشته امینی از شرکت گلنور - فخرالدین عامریان از شرکت دشت بهشت آریا

دوشنبه, 26 مرداد 1394 ساعت 16:31

ایران می‌تواند هاب سرمایه گذاری مشترک با برزیل قرار گیرد

نوشته شده توسط

به گزارش شاتا، مهندس محمدرضا نعمت زاده در همایش تجاری ایران و برزیل با اشاره به زمینه‌های همکاری‌های مشترک دو کشور تأکید کرد: صنایع پیشرفته، الکترونیک ، اتوماسیون ، نرم‌افزار، دستگاه‌های کنترل ، تجهیزات پزشکی، و صنایع هوایی در بخش غیرنظامی و آموزش ، از زمینه‌های قابل بررسی بین دو کشور است.

وی ادامه داد: صنایع غذایی هم یکی از زمینه‌های موفقی است که با توجه به تجارب برزیل و ایران و وجود بازار داخلی و خارجی می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد و تولید غذای حلال که روزبروز مصرفش در حال افزایش است بطور مشترک مورد توجه باشد. وزیر صنعت ، معدن و تجارت اظهار کرد : ایران در خاورمیانه و جمهوری برزیل در آمریکای لاتین با جمعیت جمعا 300 میلیون نفری وضعیت و پتانسیل بالایی برای گسترش همکاری‌ها دارند و اگر چه فاصله‌ها زیاد است اما با توسعه همکاری‌ها امیدواریم ایجاد پروازهای مستقیم بین دو کشور برقرار شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به زمینه‌های طبیعی همکاری‌های دو کشور اضافه کرد : کشور برزیل از جهت موقعیت جغرافیایی ، مستعد بخش کشاورزی و دامداری و تجارت مواد غذایی است و شرکت‌های ما می‌توانند کشت فراسرزمینی در کشور برزیل داشته باشد . مهندس نعمت زاده افزود: سرمایه گذاری مشترک و روابط استراتژیک بلند مدت از سیاستهای ما در ارتباط با کشورهاست. وی تصریح کرد : خوشبختانه ایران و برزیل روابط سیاسی خوبی با هم دارند و بنابراین می‌توانیم برنامه‌های راهبردی استراتژیک و بلندمدت داشته باشیم. نعمت زاده تأکید کرد : هر دو کشور در بخش معدن نیز دارای پتانسیل خوبی هستند و در زمینه‌ اکتشاف و بهره‌برداری از معادن سنگ آهن ، مس، ذغال سنگ، طلا و سایر فلزات و مواد معدنی می‌توانیم سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم. وزیرصنعت،معدن وتجارت گفت: همانطور که برزیل در زمینه اقلیمی دارای شرایط ممتازی است ایران نیز در بخش مواد هیدروکربنی و نفت و گاز در رتبه‌های اول و دوم قرار دارد. گفتنی است همایش تجاری ایران و برزیل با حضور وزیر توسعه،صنعت و تجارت بین الملل برزیل و نیز هیأت‌های تجاری برزیل و ایران و شرکت کنندگانی از اتاق‌های بازرگانی و بخش خصوصی در هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

دوشنبه, 26 مرداد 1394 ساعت 16:31

برنامه عملیاتی سند راهبردی تدوین می شود

نوشته شده توسط

به گزارش شاتا ، حسین ابویی مهریزی گفت: در فرآیند برنامه‏ریزی سند برنامه راهبردی تدوین شده، به اسناد فرادستی منجمله قانون اساسی، سند چشم‏انداز، سیاست‏های کلی اصل 44 و ... در قالب مکانیزم ها اشاره شده است.

وی‌ استفاده از ظرفیت و حضور پررنگ بخش خصوصی در تهیه سند را مورد تاکید قرار داد و افزود: در مراحل تدوین سند با تعامل و برگزاری جلسات متعدد با بخش خصوصی از توانمندی‏ها و نظرات آنان در قالب شورای مشورتی، انجمن‏ها و تشکل‏ها استفاده شد. معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت در خصوص نقش بخش خصوصی و تعاونی در اقتصاد خاطرنشان کرد: یکی از اهداف کلی این سند افزایش سهم و نقش بخش خصوصی در فعالیت‏های بخش صنعت، معدن و تجارت می‏باشد و بدیهی است در برنامه‏های عملیاتی سالانه توجه جدی به این موضوع خواهد شد. ابوئی مهریزی با اشاره به اینکه ‌تدوین استراتژی در سطح کلان ،‌برگرفته از روش SWOT نبوده و بر مبنای مسئله محوری و با توجه به شناسایی چالش های موجود و بر مبنای تحلیل های صورت گرفته، بوده است یادآور شد:‌ این در حالیست که در سطح رشته فعالیتها و صنایع منتخب،‌ از روش SWOT بهره گیری شده است. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،‌معدن و تجارت همچنین به اولویت‏بندی رشته فعالیت‏های منتخب اشاره کرد و گفت: روش اتخاذ شده برگرفته از روش تحلیلی ارزیابی موقعیت استراتژیک(SPACE) و همچنین روش TOPSYS بوده و بر مبنای روش طراحی شده شاخص‏های مرتبط با بخش، تعیین و با ارزیابی تطبیقی با نظرات خبرگی، جمع‌بندی گردیده است. وی خاطرنشان کرد: البته در ادامه کار، پیشنهاد محل اجرای طرح‏ها، براساس قابلیت ها و مزیت های منطقه‏ای مطابق طرح آمایش صنعتی، معدنی و تجاری صورت خواهد گرفت که قطعاً ملاحظات محوری الزامات زیست‌محیطی، تأمین زیرساخت‌ها و بویژه آب و انرژی مد نظر قرار می‌گیرد.

بندرعباس - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان هدف عمده همایش تجار ایران و عمان بررسی پتانسیل های اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری تجار و صنعتگران ایرانی در کشور عمان است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن شیر علی زاده ظهر یکشنبه در حاشیه همایش مشترک تجار و صنعتگران ایران و عمان که در بندرعباس برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: فعال کردن رایزن های بازرگانی در کشورها و ارتباط آنها با تجار و بازرگانان و همچنین پذیرش هیات های تجاری با رویکرد صادراتی و سرمایه گذاری در بهبود روابط اقتصادی با کشورها موثر است. شیر علی زاده هدف عمده این همایش را بررسی پتانسیل های اقتصادی موجود در منطقه برای صادرات مواد اولیه کالا به کشور عمان و ایجاد آمادگی صنعتگران، معدن کاران و بازرگانان استان جهت معرفی امکانات موجود در کشور عمان و حضور فعالین اقتصادی استان هرمزگان در نمایشگاه توانمندیهای صادراتی این کشور دانست. این مقام مسئول اظهارداشت: شرکت های ایرانی می بایست به عنوان شرکت های بستر ساز وارد کشور عمان شده و بتوانند توانمندیهای صادراتی ، تولیدی و خدماتی کشور ایران را معرفی نمایند که قطعا شرکت های صنعتی و تجاری می توانند بازار مناسبی را در عمان برای خود به وجود آورند. در ادامه این همایش طاهری مهر رایزن بازرگانی ایران در عمان با اشاره به توانمندیهای استان هرمزگان در زمینه محصولات کشاورزی مواد کانی و معدنی و همچنین محصولات شیلاتی ، فعالین بخش خصوصی توانایی حضور در بازار کشور عمان را دارند . واظهار داشت : مسافت اندک بین استان هرمزگان و کشور عمان خود یک مزیت صادراتی محسوب می گردد. وی ادامه داد: این کشور بشدت نیازمند واردات محصولات معدنی و سرمایه گذاری در این زمینه است که همین موضوع می تواند فرصت مناسبی را برای ایران بوجود آورد. طاهری مهر به مزیت های صادراتی ایران در بازار عمان اشاره کرد و گفت : مواد غذایی، مواد اولیه تولید سیمان، فولاد ، ورق آهن ، مصالح ساختمانی مانند سنگ و کاشی و سرامیک ، از مهمترین نیازهای کشور عمان است. طاهری مهر تصریح کرد : یکی از مشکلات ما برای ورود محصولات کشاورزی به عمان ، حمل و نقل مستقیم و منظم دریایی است که متاسفانه در مواردی دیده شده میوه ها با کیفیت مناسب به بازار عمان نمی بریم که این موضوع باعث کاهش اعتبار محصولات ایرانی می گردد. وی همچنین در زمینه حمل و نقل هوایی و مسافر بین ایران و عمان افزود : از شهریور 91 خط هوایی ایران – عمان راه اندازی شد و با پیگیری های لازم مقرر شده است که تعداد پروازها به این کشور افزایش داده شود. و در ادامه فعالین اقتصادی سوالات خود را در زمینه چگونگی سرمایه گذاری و حضور در بازار کشور عمان مطرح نمودند و همچنین صادرکنندگان مشکلات خود را در زمینه صادرات به کشور فوق الذکر بیان نمودند و خواهان رفع موانع موجود گردیدند. شیر علی زاده در پایان از تشکیل ساختارهای مشارکتی در زمینه تولید گندله و فولاد سازی فی ما بین صنایع معدنی کشور عمان و کارخانجات تولید فولاد استان هرمزگان را یکی از زمینه های مناسب منطقه ای نام برد. وی همچنین از ایجاد زمینه برای کنسرسیوم صادراتی در زمینه های مواد کانی - معدنی و محصولات کشاورزی و شیلاتی برای صادرات ، زمینه برقراری ارتباط تجاری بین دو کشور فراهم نمودن و ایجاد خط مستقیم کشتیرانی برای صادرات ، برگزاری نمایشگاه توانمندیهای استان در کشور عمان ، ایجاد دفتر تجاری در کشور عمان ، پذیرش هیات های تجاری همزمان با رویداد تجاری ، احداث شهرک های صنعتی و صدور ویزای مدت دار برای فعالان اقتصادی خبر داد.